خرداد
۱۱
۱۳۹۳

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) یا مرس

نگران سندروم تنفسی خاورمیانه نباشید ولی بهداشت فردی و گروهی را رعایت کنید تا در امان باشید
سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS یا مرس) یک بیماری عفونی است که توسط عضوی جدید از خانواده کرونا ویروس (MERS‐CoV) ایجاد شده و برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی گزارش شده است.

سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس چیست؟سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS یا مرس) یک بیماری عفونی است که توسط عضوی جدید از خانواده کرونا ویروس  (MERS‐CoV) ایجاد شده و برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی گزارش شده است. کوروناویروس ها خانواده ای بزرگ از ویروس های مختلفی هستند، که باعث بیماری های مختلف از سرماخوردگی تا سندرم حاد تنفسی (سارس) می شوند. در این مقاله به پرسش های معمول درباره مرس و جواب های سازمان بهداشت جهانی به آن می پردازیم.

علایم ابتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه کدام است؟

ععموما سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) باعث تب، سرفه و تنگی نفس می شود. این علایم ممکن است با ذات الریه نیز اشتباه گرفته شود. علایم مربوط به دستگاه گوارش شامل اسهال می باشد.عالئم بالینی این بیماری شبیه سارس است.
در فاز اولیه تب خفیف و غیر اختصاصی و سرفه خشک که ممکن است
منجر به پنومونی شود بروز میکند. برخی بیماران نیز عالئم گوارشی پیدا
می کنند. هرچند معلوم نیست چند درصد بیماران ویروس را از مدفوع
دفع می کنند. در هنگام افزایش شدت بیماری، فرد دچار نارسایی تنفسی شده و نیازمند دستگاه های کمکی برای تنفس می باشد. بعضی از بیماران دچار نارسایی اعضای بدن بخصوص در کلیه ها شده و یا دچار شوک عفونی (septic shock) می شوند. حدودا 27 درصد از بیماران مبتلا به مرس درگذشته اند. این ویروس در افرادیکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، مسن هستند و یا افرادیکه دچار دیابت مزمن، سرطان و بیماری های مزمن ریوی هستند، شدت بیشتری دارد.

آیا ممکن است فرد به ویروس آلوده شده و بیمار نشود؟

جواب این سوال بله می باشد. در بعضی از افراد عفونت از خود علامتی نشان نمی دهد. این افراد هنگام آزمایش بدلیل ارتباطشان با فرد آلوده به این ویروس، شناسایی شده اند.

چطور افراد به کروناویروس آلوده می شوند؟

هنوز دقیقا دلیل آلوده شدن به سندرم تنفسی خاورمیانه شناخته نشده است. در بعضی از موارد، بنظر می رسد که ویروس از فردی به فرد دیگر در اثر تماس مستقیم انتقال می یابد. این نوع انتقال بین اعضای خانواده، بیماران و اعضای نظام سلامت دیده شده است. اخیرا، تعداد اعضای گروه درمان که به این بیماری مبتلا شده اند افزایش یافته است. در بعضی از جوامع، افراد به این بیماری مبتلا شده، اما منبعی برای ابتلا به آن مشخص نشده است. ممکن است این افراد در تماس با حیوانات و یا سایر منابع و یا افراد، آلوده شده باشند.

آیا سندرم تنفسی خاورمیانه مسری است؟

بله این بیماری مسری است، اما دامنه آلوده کردن آن کم می باشد. بنظر نمی رسد که ویروس به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل شود، مگر اینکه رابطه نزدیکی همچون رابطه بیمار و پرستار افراد داشته باشند. موارد متعددی از انتقال بیماری در مکان های بهداشتی و بین کارکنان و بیماران وجود دارد.

 آیا مصرف گوشت شتر و محصولا حاصل از شتر امن است؟

مصرف محصولات حیوانی خام و پخته نشده، از قبیل شیر و گوشت خطر بسیار زیادی برای ابتلا به انواع مختلف بیماری و آلوده شدن به انواع گشترده ای از عفونت ها را در پی دارد. محصولات حیوانی پخته شده و یا پاستوریزه شده، ایمن هستند اما باید با احتیاط حمل و مصرف شوند تا با محصولات خام تماس پیدا ننمایند. گوشت و شیر شتر، موادی مغذی هستند که با پاستوریزه کردن و یا پختن مناسب قابل استفاده می باشند.

تا زمانیکه اطلاعات بیشتری درباره سندرم تنفسی خاورمیانه بدست آید، افراد دیابتی، افراد مبتلا به نارسایی کلیه، مبتلا به بیماری های مزمن ریوی و یا افرادیکه سیستم ایمنی ضعیف و یا صدمه دیده ای دارند، در برابر این ویروس آسیب پذیرند. بنابراین، این افراد باید از تماس با شترها اجتناب کرده، گوشت و شیر خام و پاستوریزه نشده و یا گوشت شتری که به خوبی پخته نشده، مصرف ننمایند. همچنین مزارع پرورش شتر و کارکنان کشتارگاه ها میبایست بهداشت را رعایت نمایند.

آیا واکسنی برای کرونا ویروس وجود دارد؟

واکسن و یا درمان خاصی برای این ویروس وجود ندارد. درمان این بیماری حمایتی بوده و بسته به شرایط کلینیکی فرد متغیر می باشد.

آیا کارکنن بخش بهداشت در خطر سندرم تنفسی خاورمیانه هستند؟

بله انتقال بیماری در چندین کشور به کارکنان بخش بهداشتی این ویروس منتقل شده است. از راههای انتقال این بیماری به این افراد، عموما از طریق بیمارها به کارکنان بوده است.عموما امکان تشخیص ابتلای افراد به سندرم تنفسی خاورمیانه در مراحل اولیه ممکن نیست، چراکه این بیماری با سایر بیماری ها مشابه باشد. بهمین دلیل، کارکنان بخش بهداشتی میبایست همیشه هنگام برخورد با بیماران احتیاط های استاندارد را رعایت نمایند. احتیاط هنگام تماس و محافظت از چشم ها هنگام خدمت رسانی به بیماران مبتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه و افراد مشکوک به بیماری لازم است. احتیاط های تنفسی نیز میبایست رعایت شوند.

آیا سفر به خاورمیانه خطرناک است؟

متیو فریمن، استادیار دانشگاه مریلند در این باره می گوید:«این ویروس سوار هواپیما می شود و به سراسر جهان سفر می کند. فقط باید فرد مناسبی را پیدا کند تا وارد بدن او شود. مبتلا به این بیماری متوجه آن نمی شود و ویروس را با خود جا به جا می کند.»

شبه جزیره عربستان، منشا اصلی این ویروس است. بسیاری از موارد ابتلای به آن در مراکز بهداشتی این کشور رخ داده است. به علاوه، تا کنون بیمارانی در قطر، کویت، عمان، اردن یمن و لبنان نیز مشاهده شده است. احتمال ورود این سندروم تنفسی به ایران، عراق و سوریه به دلیل مسافرت گسترده اتباع این کشورها به عربستان و حضور افرادی از عربستان در این سه کشور و به ویژه سوریه وجود دارد.

حاملان این ویروس، بیماری را با خود به دیگر نقاط جهان هم برده اند. مواردی از ابتلا به این بیماری در بریتانیا، فرانسه، تونس، ایتالیا مالزی، ترکیه، مصر و ایالات متحده آمریکا شناسایی شده است.

دو مبتلای این بیماری تنفسی در آمریکا، در عربستان سعودی به ویروس آلوده شده اند.

ان شوچت از مرکز خدمات درمانی آمریکا درباره محدودیت های مبارزه با این بیماری می گوید: «تمرکز ما در برابر چنین ویروس هایی قرار دادن بیمار در یک اتاق ویژه است تا بتوانیم از ابتلای کارکنان جلوگیری کرده و محیط را مرتبا ضدعفونی کنیم. این شرایط در همه جای دنیا وجود ندارد و همین نشان می دهد که چگونه افراد در بیمارستان ها به این بیماری مبتلا شده اند.»

تلاش برای تولید واکسن ادامه دارد

جلوگیری از انتشار این بیماری، بهترین و در حال حاضر، تنها راه مبارزه با آن است؛ چرا که تا کنون درمانی برای آن یافت نشده است. باین حال محققان مشغول آزمایش واکسن تولید شده بر روی حیوانات هستند.

متیو فریمن، استادیار دانشگاه مریلند در این باره می گوید:«می دانیم که پادزهرهای تولید شده به وسیله این واکسن در بدن حیوانات جلوی پیشرفت بیماری را می گیرد. در حال حاضر مشغول بررسی اثر این واکسن بر روی موش ها میمون ها هستیم تا پیش از تزریق آن به انسان ها، کیفیت و کارایی آن را بر روی حیوانات ببینیم.»

اگر چه شمار بسیاری از موارد ابتلا به این بیماری در بیمارستان های عربستان اتفاق افتاده، اما شتر عامل اصلی انتقال این ویروس به انسان شناخته شده است. سازمان بهداشت جهانی، توصیه کرده تا از تماس با این حیوان و مصرف شیر و گوشت شتر خودداری شود.

سازمان بهداشت جهانی ممنوعیت سفر به خاورمیانه و یا تجارت با خاورمیانه را توصیه نمی نماید.

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل را به عدد وارد نمایید : * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست مطالب

آمار بازدید

رتبه سایت

دیگشنری