مهر
۲۲
۱۳۹۲

Claw check

وسیله ای است که از آن برای اندازه گیری شکل و عملکرد سم گاو استفاده می شود .با قرار گرفتن گاوان در جایگاه های جدید بازدید مستقیم سم انگشتان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مشخص کردن  سم های غیر طبیعی در انگشتان پیش از آنکه لنگش بروز نماید میسر می شود . معمولا بازدید از سم ها دو بار در سال ضروری است اما سه و حتی چهار بار در سال نیز می تواند صورت گیرد . وقتی اصلاح سم در جداره های آن انجام شود به وضعیت اسکلت بندی و نقش بیومکانیک در سم  توجه خاصی باید نمود و نیز باید در نظر داشت که این عمل اصلاح سم به منظور عملکرد مناسب انگشتان صورت می گیرد . هدف اصلی از  اصلاح  بافت شاخی انگشتان توزیع نمودن وزن دام به شکل مساوی دربین انگشتان داخلی و خارجی اندامهای حرکتی بوده و نیز حصول اطمینان از اینکه بر روی نواحی آسیب پذیر فشار وارد نشود . اصلاح فانکشنال بافت شاخی انگشتان غالبا می تواند محدود به ایجاد شیبی در یک سوم خلفی کف به طرف کناره محوری و تغییر دادن بافت شاخی افزایش یافته در انگشت خارج اندام حرکتی خلفی شود .

Claw check ابزار اندازه گیری است که برای کمک به دامپزشکان ، اصلاح کنندگان سم و دامپروران و راهنمایی عملی برای کنترول  و دستیابی صحیح جهت اصلاح سم در گاو است . ارزش این وسیله در کاربرد آن و در انگشتان سالم گاوان بالغ هلشتاین می باشد . به هر حال این وسیله  فقط ارزش های عددی استاندارد ارائه می دهد . و روی این اصل به طور شماتیک انگشت را شکل داده و استفاده آن فقط در مواردی که بافت شاخی انگشت به طور طبیعی رشد کرده است کاربرد دارد . claw check  در انگشتان گاوان جهت آزمون پارامتر های عملی زیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد :

1-      کنترول زاویه بین کف و دیواره قدامی انگشت : در زاویه ای 50 درجه قرار گرفته و اجازه مشخص کردن تغییرات قابل قبول بین 45 درجه تا 50 درجه به آسانی میسر می سازد .

2-      اندازه گیری طول پنجه از نوار تاج مو ( دیواره قدامی انگشت ) : فاصله از نوار تاج مو تا نوک پنجه در گاوهای هولشتاین میانگین در حدود 82 میلی متر است . با لبه مستقیم claw check اندازه دیواره پنجه را که ( 75-78 میلی متر ) برای گاوهای بزرگ و 73میلیمتر برای گاوهای کوچک می باشد مشخص نموده و با سم چین اضافه پنجه از جلو و کف به طور عرضی قطع می گردد .اندازه جلوی پنجه از خط سفید تا کف سم باید به ضخامت 5 میلیمتر باشد و در چنین وضعیتی claw check  باید دقیقا سطح کف و دیواره پنجه را نشان دهد .

  ۳-  مقایسه ارتفاع بین انگشتان داخلی و خارجی : claw check  را باید در زیر سطح کف انگشت قرار داد بدین ترتیب عدم تقارن در اندازه کف نمایان خواهد شد . بنابر این با تراز سازی تعادل در وزن گیری را بین دوانگشت می توان بر قرار نمود .

4-      اطمینان از صاف بودن سطح تماسی کف با زمین : استفاده از سم تراش های زاویه دار که در فضای بین انگشتی قرار داده می شوند غالبا منتج به نا متقارن شدن ضخامت کف و بروز جراحت در نواحی محوری کف می شود . به کمک claw check  این امکان وجود دارد که تمامی یک سوم سطح قدامی کف و مرز تحمل وزن بدن در تماس با زمین یکسان قرار گیرد .

5-      کنترول شیب کف : زمانی که نوک باز claw check   روی سطح کف به طرف پاشنه های هر دو سم  قرار میگیرد  سوراخ ایجاد شده به شکل v  فاصله 5 میلی متر بین کناره خلفی کف سطح زمین را مشخص خواهد کرد . این فاصله در جایگاهی که از کلش به عنوان بستر استفاده نمی نمایند به منظور پرهیز از سائیدگی کف و زخم کوریوم در ناحیه مشخصه rusterholz  در انگشت خارجی شش حرکتی خلفی خیلی مهم است .

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل را به عدد وارد نمایید : * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست مطالب

آمار بازدید

رتبه سایت

دیگشنری