اسفند
۱
۱۳۹۵

آنفلوانزای فوق حاد طیور با سویه N5H8

آنفلواتزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی با مرگ و میر فراوان در طیور خانگی و پرندگان وحشی می باشد و حتی قابل انتقال به انسان بوده و میتواند حتی در افراد با سیستم ایمنی پایین مشکلات جدی ایجاد کند.

ولی نکاتی را درخصوص آنفلوانزای طیور با سویه H5N8 که در سال ۹۵ در کشور و همچنین استان چهارمحال و بختیاری فراگیر شد به استحضار شما خوانندگان عزیز برسانم.

اول اینکه این سویه هیچگونه تلفات انسانی در کشور نداشت.

دوم اینکه در انسان آنهم در افراد در تماس با طیور خانگی یا طیور صنعتی یکسری علایمی چون گلودرد، دردهای عضلانی مختصر، گاها سرفه،  آبریزش، ایجاد می کرد. بطور مثال اکیپ های معدوم ساز که در دو معدوم سازی با بنده کار میکردند یکی دو مورد از همکاران از جمله خود بنده دو سه روزی علایم مختصری از گلو درد و سرفه داشتیم. در واقع علایمی مثل یک سرماخوردگی ساده.

سوم اینکه تلفات این سویه در طیور صنعتی به شدت و حدت سویه های فوق حاد قبلی مثل  H5N5و حتیH2N8 هم نبود.

چهارم اینکه بیشترین علایم مرگ و میر فقط در طیور خانکی و پرندکان آزاد پرواز مثل گنجشک. سار. کلاغ. کبوتر و پاختر ها دیده میشد.

پنحم اینکه در اکثر کانونهای روستایی که موارد مرگ و میر حادث شده بود در بررسی ها مشخص شد که از لاشه تلفات پرندکان آزاد پرواز که در حیاطهای روستایی افتاده اند، خورده و کل طیور خانکی مبتلا شده اند. در چندین موارد روستاییان اذعان داشتند که خودشان مرغها را دیده اند که در حال نوک زدن به لاشه گنجشک یا کلاغ مرده بوده اند.

ششم اینکه شیوع  این بیماری از طریق هوا هم زیاد اثبات شده نبود. چرا که خانه هایی دارای تلفات شده بودند ولی مرغهای همسایکان آنها همکی سالم و فاقد تلفات بودند.

هفتم اینکه

نتیجه:

نتیجه اینکه این بیماری از طریق پرندگان آزاد پرواز و مهاجر به روستاها و شهرهای مجاور منتقل گردید و لاشه پرندکان مبتلا در هر کجا می افتادند به عنوان منبع ویروس عمل کرده و طیور خانگی با نوک زدن به لاشه آلوده مبتلا و دچار تلفات می شدند و سایر طیور در مواجهه با آنها درگیر شده و دچار تلفات میشدند.

بیماری براحتی وارد مرغداریهای صنعتی نگردید چرا که سیستم آنها بسته و محصور بوده و در تماس با پرتدکان آزاد پرواز نبودند.

این سویه از بیماری آنقدر که رسانه ها و مسولین، مردم را ترساندن خطرناک نبود. و فقط در انسان علایم خفیفی از یک بیماری ساده آنفروانزا را نشان میداد.

روش کنترل بیماری باید سریعتر مورد بازنگری قرار میگرفت چراکه معدوم سازی صد درصدی روستاها یک روش بسیار اشتباه و پر هزینه و نابودگر  برای سرمایه های طیور بومی کشور بود.

بیشتر یک مدیریت دستپاچه و هراسان را در مواجهه با این بیماری شاهد بودیم تا یک مدیریت منطقی ،  علمی و هوشمند.

دکتر وت

 

جهت آشنایی با این بیماری  روی فایل pdf زیر کلیک کنید

Avian Infuenzaاینجا کلیک کنید.

 

آنفلوانزای طیور

بهترین راه کنترل بیماری آنفلوانزا در طیور خانگی, قطع کردن ارتباط کامل

طیور خانگی یا اهلی با پرندگان آزادزی می باشد, بدین منظور باید تا رفه شدن خطر و گرم شدن هوا, طیور خانگی خود را در مکانهای مسقف و در بسته نگهداری نموده تا تماس پرندگان وحشی با آنها به سفر برسد. چراکه در مناطق آلوده, اکثر پرندگان آزادزی ازجمله گنجشکان, کلاغها, سار, کبوتر, و غیره آلوده و حامل ویروس آنفلوانزا هستند و با تماس آنها با پرندگان خانگی, بیماری را به آنها منتقل می کنند.

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل را به عدد وارد نمایید : * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

فهرست مطالب

دیگشنری


آمار بازدید

رتبه سایت