شهریور
۶
۱۳۹۳

چه غذایی و چگونه به سگها غذا بدهیم؟

چه غذایی و چگونه به سگها غذا بدهیم؟

جهت درمان و مشاوره حیوانات خانگی(سگ. گربه. پرندگان و …) به این شماره تلگرامی پیام بگذارید ۹۱۳۱۸۳۹۶۳۵ دکتر وت.

می‌دانید سلامتی و نشاط هر موجود زنده‌ای بر اساس تغذیه درست و مناسب استوار است . شما باید بتوانید با تغذیه درست و استفاده از غذاهایی با کیفیت بالا و عاری از مواد آلوده و آب تازه ، تا حدود زیادی سلامتی و تندرستی سگتان را تضمین کنید .

قبل از انتخاب هر نوع غذا برای حیوان ، باید از پاکیزه بودن آن اطمینان کافی حاصل کنید . چون آب و غذای آلوده می‌تواند منشاء بسیاری از بیماریهای مهلک بوده و حیات حیوان را در مخاطره قرار دهد . غذایی که برای سگتان انتخاب می‌کنید ، باید دارای یک ترکیب متعادل حاوی کربوهیدرات ، پروتئین ، چربی ، ویتامینها و مواد معدنی باشد . نسبت و مقدار هر یک از اجزای ذکر شده بستگی به وضعیت جسمی ، شرایط محیطی که سگ در آن زندگی می‌کند ، سن و بسیاری از عوامل دیگر دارد . یک وعده غذایی نامناسب و نامتعادل می‌تواند تأثیر نامطلوبی در رشد جسمی و حتی جنسی سگ داشته باشد . علاوه بر این ممکن است باعث افزایش حساسیت حیوان نسبت به بیماریهای مختلف شود .

توصیه می‌شود هیچ موقع شرایط اقتصادی خود را معیار انتخاب غذای سگتان قرار ندهید . برای مثال دادن نان خشک به تنهایی ، هیچ موقع کافی نیست و تنها می‌تواند جزیی از غذای خشک او را تأمین کند . استفاده از غذاهای کنسروی و آماده شده سگها به دلیل اینکه حاوی مقادیر متعادل و بالایی از پروتئین ، مواد معدنی و ویتامینها می‌باشند ، بسیار ایده‌آل است .

ارزانترین نوع غذا ، غذایی است که بوسیله خود صاحب دام تهیه می‌شود ؛ ولی باید توجه داشت که این غذا بایستی دارای ترکیب متعادلی از گوشت ، نان ، ذرت و یا غلات (به عنوان کربوهیدرات) ، سبزیجات پخته شده ، چربیها ، ویتامینها و مواد معدنی باشد . برای مثال برای سگهای بالغ باید نسبت پروتئین به سایر ترکیبات جیره غذایی ۱ به ۲ باشد . اصولا هیچ موقع نباید یک جیره غذایی را که سگ به آن عادت کرده است را به یکباره تغییر دهیم ؛ زیرا تغییر ناگهانی در جیره غذایی ممکن است باعث بروز استفراغ حاد در حیوان شود . مقدار و حجم غذا هم باید به نحوی باشد که باعث چاقی و یا لاغری نشود .
بهترین روش برای ارزیابی اینکه غذایی که به سگ خود داده‌اید مناسب وی بوده یا نه ، توجه به ۲ مورد زیر است :

۱ – رفتارها و فعالیتهای خود سگ :

که در صورت مناسب بودن غذایش آن را سرحال و شاداب مشاهده خواهید کرد و برعکس .

۲ – توجه به وضعیت مدفوع :

هر چه مدفوغ سگ تیره بوده و حجم کمتری داشته باشد ، نشان‌دهنده این است که دستگاه گوارش حیوان آن را به خوبی هضم کرده ولی اگر مدفوع حیوان آبکی ، کف‌آلود ، کمرنگ و یا مشابه غذای خورده شده‌ حیوان باشد ، باید بدانید حیوان برای هضم غذایی که انتخاب کرده‌اید ، مشکل دارد .

در ضمن اگر رنگ مدفوع سیاه باشد ، بایستی قدری از میزان گوشت مصرفی را از جیره غذایی حیوان کم کرد . مناسبترین وضعیت مدفوع که نشان از یک جیره خوب دارد ، مدفوع لوله‌ای و قدری نرم می‌باشد .

ظرف غذاخوری حیوان را همیشه تمیز و پاکیزه نگه دارید و همواره ۲۵ دقیقه بعد ، غذا را از جلوی حیوان بردارید ، تا وی یاد بگیرد که غذایش را باید در زمان معینی بخورد . گرم کردن مکرر غذای سگ توصیه نمی‌شود چون این کار باعث می‌شود که غذای او به سرعت ترش و فاسد گشته و در نتیجه باعث ناراحتی دستگاه گوارش (معده) گردد . غذای حیوان را باید به صورت نه چندان گرم در اختیار وی قرار دهید .

غذاهایی که از یخچال خارج شده و سرد هستند را نباید بلافاصله به حیوان بدهید ؛ چون این کار باعث می‌شود که دستگاه گوارش سگ مقداری از حرارت بدن را برای گرم کردن آن مصرف کند که این عمل با هضم غذایش منافات دارد .

جهت درمان و مشاوره حیوانات خانگی(سگ. گربه. پرندگان و …) با این شماره تلگرامی پیام بگذارید ۹۱۳۱۸۳۹۶۳۵ دکتر وت.

برنامه غذایی سگها و حیوانات خانگی

طیف وسیعی از غذاها در این گروه قرار می گیرند مانند گوشت ، مرغ ، جگر و ماهی (بعنوان منبع پروتئین)، برنج و سیب زمینی (بعنوان کربوهیدرات) ، هویج و سبزیجات (بعنوان منابع ویتامینی) که از هر ۳ گروه می بایست در یک وعده غذایی موجود باشد .

ـ شیر غذای اصلی توله ها تا ۴ هفتگی است .

ـ غذاهای پروتئینی که غذای اصلی محسوب می شوند باید بصورت پخته مصرف شوند .

۱٫ گوشت : بیشتر نیازهای غذایی سگ را تأمین می کند ولی به تنهایی کافی و اقتصادی نبوده و برای کامل کردن آن می توان سیب زمینی ، ماکارونی ، هویج و سبزیجات به گوشت اضافه و با هم آنها را پخت .

۲٫ جگر : غنی از ویتامین های A و B و فسفر می باشد . در صورت نیاز جگر باید بصورت محدود و حتماً بصورت پخته باشد زیرا در کشورمان مشکل انگلی در کبد دامها زیاد است و همچنین بقایای دارویی در جگر زیاد وجود دارد .

۳٫ مرغ : هضم آن آسان است ولی کالری آن نسبت به گوشت کمتر است . استنخوانهای مرغ را باید جدا نمود زیرا ممکن است در دستگاه گوارش سگ ایجاد مشکل نماید .

۴٫ پای مرغ : پای مرغ را نباید به تنهایی بعنوان وعده غذایی به سگ داد زیرا از ارزش غذایی پائینی برخوردار بوده و ایجاد یبوست می کند . در صورت امکان به ۱ الی ۲ وعده در هفته محدود شود .

۵٫ ماهی : حتماً استخوان های آن را خارج کنید . نباید ماهی کیلکا به میزان زیاد به سگ داده شود . زیرا در جذب برخی ویتامین ها ایجاد اختلال می کند .

۶٫ برنج : برنج پخته غذایی سهل الهضم بوده و به همراه مرغ غذایی مناسب می باشد . مصرف کته با ماست بعنوان غذایی سبک به سگهای دچار مشکل گوارشی مناسب است .

۷٫ تخم مرغ پخته : برای توله ها و سگهایی که دوره نقاهت بیماری را طی می کنند غذایی بسیار مناسب است .

۸٫ سبزیجات : سبزیجات و میوه ها منابع مناسب ویتامینی هستند . سگها قادرند پروتئین و چربی موجود در سبزیجات را به مواد غذایی مورد نیاز خود نبدیل کنند . هویج ، کلم و سیب زمینی پخته برای جیره غذایی سگ مناسب است .

۹٫ غذاهای آماده : بصورت کنسرو و یا غذای خشک و نیمه خشک در دسترس می باشد . این غذاها از ارزش غذایی مناسبی برخوردار بوده و متعادل می باشد و مصرف آنها طبق دستورالعمل کارخانه بسیار مفید است . غذای خشک باید به همراه میزان فراوانی آب داده شود .

 

* توله ها باید تا ۸ هفتگی در کنار مادر باشند . در این مدت فقط از شیر مادر استفاده می کنند .

* از ۴ هفتگی به بعد می توان غذای نرم جامد را (به همراه شیر مادر) شروع کرد .

* در صورتی که توله ۲-۱ ماهه از مادر جدا شده می توان به ان ۵ وعده غذا در شبانه روز داد . که ۳ وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه نان یا بیسکویت باشد و ۲ وعده دیگر غذای گوشتی همراه آب آن داده شود . حجم هر وعده باید کم باشد .

* در بین ۴-۲ ماهگی رشد توله سریع بوده و نیاز به ۴ وعده غذا در شبانه روز دارد ( ۲ وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ) .

در این سن وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های گروه B و مکمل های معدنی بسیار مفید است .

دراین سن از دادن استخوان مرغ یا دنده مرغ باید خودداری کرد . ولی دادن استخوان مصنوعی یا قلم جهت تأمین کلسیم و تقویت فکها و تمیز کردن دندان ها مناسب می باشد .

* در ۴ ماهگی یک وعده شیر را می توان حذف کرد ( ۳ وعده غذا در شبانه روز )

* در ۶ ماهگی ۲ وعده غذا در شبانه روز کافی است (صبح و غروب)

* پس از بلوغ توله ها (در یک سالگی) می توان ۱ وعده غذا داد (بویژه برای سگهای بزرگ)

* باید توجه داشت که با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد .

* غذا بهتر است هنگام غزوب داده شود .

* به سگهای بالغ نژاد کوچک می توان ۲ وعده غذا در روز داد ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند .

* سگهای ماده آبستن تا ۵۰% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( بویژه در آبستنی ماه دوم)

* به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود .

* آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد .

* غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته شود و ۲۰-۱۵ دقیقه بعد برداشته شود تا سگ عادت کند .

* ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و د هر روز شسته شود .

* به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید .

* از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمائید .

* در مواقع بیماری ، جیره عذایی بر اساس نظر دامپزشک تهیه شود

توجه: جهت اطلاعات بیشتر شما عزیزان، کتابهای الکترونیک ذیل تهیه و آماده ارسال از طریق تلگرام می باشد. فهرست مطالب آنها قابل رویت شما عزیزان می باتشد.

فهرست کتاب بگیر کردن سگ۲

فهرست آموزش بدنسازی و آمادگی جسمانی سگها

فهرست تربیت آسان سگ

pdf- کتاب راهنمای پرورش آسان سگ

دوستان گرامی جهت درمان،  مشاوره و بیان سوالات خود به این شماره تلگرامی ۰۹۱۳۱۸۳۹۶۳۵ پیغام  بگذارند. باتشکر دکتر وت

درباره نویسنده:

16 پاسخ به “چه غذایی و چگونه به سگها غذا بدهیم؟”

 1. مطلب بسیار کاملی بود
  ممنون

 2. ممنون از مطالب بسیار خوبتون

 3. شفق گفت:

  غذای خشک را با بی میلی میخوره یا اصلا نمیخوره؟
  چی کار کنم؟

 4. غذای سگ گفت:

  مطلب خوب و کاملی هست
  بایت سایت خوبتون هم متشکریم

 5. غذای سگ گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون بسیار خوب بود مخصوصا بخش برنامه غذایی سگها
  راجع به میزان غذای سگ هم یه توضیحی میدین لطفا؟

  اطلاعاتی که من دارم اینه که وقتی سگ ها توله هستن باید بین ۳ تا ۵ وعده در روز غذا بخورند و وقتی بالغ شدن حداکثر ۲ وعده در روز
  درست هست؟

  • doctorvet گفت:

   سلام. بله دقیقا مطلب شما درسته‌ البته نژاد در مقدار غذا بسیار اهمیت دارد در ضمن برای همکاری در خصوص غذای سگ با این شماره تلگرامی ۹۱۳۱۸۳۹۶۳۵ پیام بگذارید. ممنون.

 6. علی گفت:

  با سلام مطالب عالی بود
  مخصوصا آموزشهایی که آخر مقاله گذاشته بودید
  تازه میشه فهمید غذای خشک سگ و غذاهای مرطوب که تو مغازه ها می فروشن چه خواصی داره و ترکیباتشان چه فایده ای برای سگها داره…..

  • doctorvet گفت:

   سلام. تشکر از حسن نیت و توجه شما.
   در ضمن اینجانب آماده همکاری با جنابعالی هستم لطفا با این شماره تلگرامی پیام بگذارید.
   ۹۱۳۱۸۳۹۶۳۵

 7. فرشته گفت:

  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون.

 8. الهام گفت:

  سلام خسته نباشین سگ من امروز یه رژ لبمو خورده نگرانم مشکلی واسش پیش نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل را به عدد وارد نمایید : * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست مطالب

آمار بازدید

رتبه سایت

دیگشنری